Історія

Історична довідка

Не так вже й давно в новобудові на вулиці Стрілецькій оселився дружній учнівський та педагогічний колективи школи №6. Це було в 1998 році. Але історія цього колективу давня й бере початок із 1936 року, коли в невеликому приміщенні, що по вулиці Винниченка (колишня Горького), було відкрито школу № 9, де навчалися хлопчики та дівчатка.

15 серпня 1944 року… На порозі новий навчальний рік… Наказом Вінницького міськвно школа №9 була перейменована на жіночу школу №6, якою керувала Тетяна Іванівна Хворостовська.

«Роки були нелегкими, – згадувала колишня учениця,  учитель фізики Галина Петрівна Павловська, яка пропрацювала в рідній школі майже 30 років. – Коли пішла у 2 клас, потрібно було принести з собою стілець. За одним столом сиділо по 5 учнів. А під час повітряних нальотів на Вінницю змушені були ховатися у бомбосховище підвалу школи».

Галина Петрівна добре пам’ятала, коли прийшла до школи в 1948 році Здебська Віра Олексіївна, вчителька початкових класів, що ходила в гімнастерці. І це не дивно, адже Віра Олексіївна пішла на фронт у 1941 і дала слово, що залишиться там, де зустріне День Перемоги. Цим містом стала Вінниця, а місцем роботи – школа №6, у якій вона навчала та виховувала дітей протягом 28 років.

Тяжкими дорогами війни пройшла і Пензякова Тамара Олексіївна, яка дійшла до Берліна і віддала 24 роки свого життя школі.

Незважаючи на складні повоєнні часи, естетичному вихованню в закладі приділяли багато уваги. «Взірцем для дівчаток  була директор Хворостовська Тетяна Іванівна, побачивши яку, – згадувала Фердман Єлизавета Абрамівна, – ми випростовувалися, щоб привітатися з нею, тому що поважали, навіть побоювалися її. Усі знали, що ця вродлива й інтелігентна жінка воювала, була хороброю партизанкою».

Незабудньою сторінкою в культурному житті школи були аматорські вистави. Тетяна Іванівна захоплювалася театром, тому в школі створила дитячу трупу. Для лялькових вистав діти самі виготовляли костюми у швейній майстерні. Дівчатка-старшокласниці мудрували над сукнями, а потім влаштовували парад-демонстрацію своїх моделей.

У школі  вчили не тільки наукам, а й дбайливому ставленню до шкільного майна, тому що за «білі парти» нагородою ставала поїздка класу до Барського інтернату.

Навчатися було важко. Діти недоїдали, доношували одяг старших сестер, а портфель, взагалі, був розкішшю, проте в школу бігли з радістю. Шкільна родина жила весело, цікаво, на подвір’ї проводилися святкові ранки, концерти, в яких брали участь і учні, і вчителі. І була велика жадоба до знань і повага до педагогів.

Нещодавно колишня учениця ще жіночої школи Пишенкова Неллі Петрівна надіслала фотоспогади про свої перші роки навчання (1949-19951 рр.)

Із великим бажанням, нетерпінням і цікавістю школярі чекала засідання клубу «У світі прекрасного», першим президентом якого була Майя Елівна Єнтінзон, яка навчалася саме тут, а потім усе  життя працювала в рідному навчальному закладі вчителем російської мови та світової літератури.

Ще в 70-х роках школа почала впроваджувати інноваційні технології. Прикладом того була замкнена телевізійна система, ініціатором створення якої був Шлайн Борис Бенедиктович. Учні з великим задоволенням хоч на коротктй часставали дикторами, операторами, редакторами, випускали щотижневі шкільні новини та  телевізійні уроки.

Домінський Олег Станіславович тепло згадує роки директорства (1976-1982) в школі №6. Сьогодні він очолює славетний педагогічний колектив технічного коледжу.

Корчемний Іван Михайлович перейшов із посади директора (1982-1989) на посаду завідуючого відділом народної освіти Замостянського району.

Нині очолює школу Тітова Наталія Анатоліївна, вродлива жінка та сильна духом особистість. У колективі знають, що будь-яке питання не вирішується зопалу, бо директор привчила:  у роботі вчителя не існує дрібниць. Що б не проводилося: чи то урок, чи то виховний захід – усе повинно бути продумано й виважено. Чи не тому, коли в 1998 році постало питання, хто зможе підняти недобудоване приміщення, вибір адміністрації міста припав на Наталію Анатоліївну, що веде за собою колектив школи №6 із 1989 року.

І цей вибір був правильним. За цей час холодні стіни перетворилися на затишні класи з меблями та комп’ютерною технікою. Важка кропітка парця спрямована лише на створення комфортних умов для учасників освітнього процесу. «Високий рейтинг і авторитет школа має, – за словами директора, – тільки завдяки кропіткій , злагодженій праці педколективу». Наталія Анатоліївна переконана, що все нове базується на традиціях славної історії закладу.

У 2003-2004 навчальному році школа отримала   статус «Навчально-виховний комплекс: середня загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-гімназія №6 м. Вінниці».

У 2005-2006 навчальному році заклад увійшов до  когорти переможців Всеукраїнського конкурсу «Сто кращих шкіл України» в номінації «Школа успіху».

У 2006-2007 навчальному році директор школи-гімназії №6  Тітова Н. А.  стала лауреатом Всеукраїнського конкурсу «Сто кращих керівників України» в номінації «Внутрішня та зовнішня комунікація».

У 2007 році учениця 11 класу Сидорук Віталіна стала стипендіатом Президента України, а у 2008 році —Шевченківським стипендіатом. У 2009 році учениця 11 класу Арнаут Катерина стала стипендіатом Шевченківської премії.

За значні досягнення у галузі культури і спорту вихованців школи-гімназії занесено до книги «Обдаровані діти України»: Матковську Олександру, Хотян Лінду, Грицюк Ірину, Грицюк Катерину, Горбаченко Анну.

У 2009 році навчальний заклад став дипломантом (у 2012 – бронзовим, у 2014 – срібним),  у 2013, 2015, 2016, 2017, 2018, 2020, 2021 – золотим призером Міжнародної виставки навчальних закладів «Сучасні заклади освіти». У 2010 році школа-гімназія нагороджена срібною, в 2018 – бронзовою, а в 2011, 2012, 2014, 2015, 2016, 2017, 2021 – золотими медалями на Міжнародній виставці «Інноватика в сучасній  освіті».

У 2010 році навчальний заклад посів І місце за розробку проекту «Локальна онлайн-мережа», у 2012 році – ІІІ місце за розробку проекту «Створення еколого-просвітницького центру», у 2014 – ІІ місце за розробку проекту «Від школи сприяння здоров’я – до екошколи», у 2017 – ІІ місце за розробку проекту «Відкритий інтерактивний кабінет», у 2018 – ІІ місце за розробку проекту «Відкритий інтерактивний хаб для вивчення іноземних мов» та отримав Грант Вінницької обласної державної адміністрації та обласної ради на комп’ютерне забезпечення закладу.  У 2014 році за перемогу в конкурсі, оголошеному Платинум Банком, школа-гімназія отримала 13 ноутбуків. У 2021 році заклад став переможцем міського конкурсу «Бюджет шкільних проєктів» (до 300 тис. грн.) з розробкою «Арт-індустрія «Level_Up».

За  рішенням Міністерства освіти і науки України та Академії педагогічних наук України за вагомий внесок у розвиток іміджу освіти і науки України школа-гімназія двічі увійшла до альманаху «Флагмани освіти і науки України», де представлені елітні освітянські заклади України (2009, 2012). У 2016 році система роботи закладу була висвітлена у Всеукраїнському альманасі «Науковці та освітяни України». Чотири роки система роботи педколективу презентувалася в  «Літописі досягнень сучасної науки й освіти України» (2013, 2014, 2016, 2018). У 2016 році директор закладу Тітова Н.А. стала лауреатом Міжнародного проекту «Україна й українці – цвіт нації, гордість країни». Досвід роботи Наталії Анатоліївни описано у довідково-біографічному виданні «Твої імена, Україно», що є збіркою біогрфічних нарисів про найбільш відомих співвітчизників, які мають вагомий вплив на історичний розвиток України.

У 2012 році Тітова Н.А. стала лауреатом, у 2013 – переможцем Всеукраїнського конкурсу «Директор ХХІ століття». У 2014 році шкільний проект «Школа успіху» виборов перемогу у Всеукраїнському  конкурсі «Школа ХХІ століття». У 2015 році заступник директора з науково-методичної роботи Загородня Г.В. перемогла у Всеукраїнському конкурсі  «Освітній     Оскар» у номінації «Заступник директора».

Із 2006 по 2018 роки 3 учителі перемогли у Всеукраїнському конкурсі «Панорама творчих уроків». Школа має переможця Всеукраїнського конкурсу «Стань співавтором книжки».  17 учителів стали переможцями Всеукраїнського конкурсу «Учитель року», 4 – переможцями  обласного конкурсу «Творча скарбничка», 7 – переможцями міського конкурсу молодих учителів «Надія», 7 – переможцями міського конкурсу «Виховник року», 4 – переможцями міського конкурсу «Грай-місто – Місто чарівників». Качур В.О., учитель іноземних мов, у 2017 році став фіналістом національного етапу Global Teacher Prize Ukraine (увійшов у ТОП-5 найкращих учителів України).

Педагогами навчального закладу створено 88 навчально-методичних посібників, із них 27 – елетронних. Автори 21 посібників перемогли у міському конкурсі «Ярмарок фахових сподівань», двоє стали володарями «Подільської Вікторії».

У рамках запровадження Концепції НУШ особлива увага приділяється роботі методичної комісії учителів початкової школи, яка в 2018 році перемогла в міському конкурсі «Краще методичне об’єднання» та стала абсолютним переможцем міського огляду-конкурсу «Сучасне освітнє середовище початкової школи – 2018».

З метою реалізації в освітньому процесі  низки інноваційних підходів, таких як-от: командна робота, креативність, проблемно-орієнтоване навчання, індивідуальний підхід – учителі іноземних мов Кравчук Л.Л., Решетнік Н.В. та їх вихованці з грудня 2016 року стали активними учасниками найбільшої спільноти шкіл Європи – eTwinning та отримали можливість співпрацювати майже з півмільйоном ітвіннерів із 190 тисяч європейських шкіл 43 країн. Особливо актвних учасників нагороджено кількома відзнаками «Quality Label» (Знак якості) та «European Quality Label» (Європейський знак якості). Шкільна команда стала переможцем у Міжнародному конкурсі на реалізацію проекту в рамках здійснення обмінів молоддю України та Литви. На призові кошти учні із своїми наставниками відвідали Литву, де ознайомилися з історією і культурою країни.

Нині  в школі-гімназії навчається 1840 учнів, хоча проектна потужність приміщення – 1100 чол. Заклад має 33 навчальні кабінети, з них 21 атестовано як «зразковий». Сучасна спортивна зала (600 м2) має нестандартне обладнання, волейбольні та баскетбольні спортивні майданчики. При школі діє спортивний стадіон. Обладнано 3 кабінети інформатики, де функціонують 33 комп’ютери, 68 комп’ютерів у забезпеченні адміністративно-управлінської та навчальної діяльності (кабінет директора, кабінети заступників директора, бібліотека, кафедри, навчальні кабінети).

У 2018-2021 рр. заклад брав участь в таких проєктах: Міжнародний проєкт Innovation Lab Schools, що є фіналістом нагороди 2018 UNESCO Innovation in Education Prize. У рамках даного проєкту на базі школи діє Innovation Lab Club, в рамках якого учні гімназії долучаються до міжнародних ініціатив, спрямованих на інтеграцію Глобальних Цілей сталого розвитку ООН 2030 у освітній процес.
У 2020 році стали переможцями міжнародного конкурсу, який проводився Фондом «Об’єднання» по програмі «Локальні дії: локальні зміни» за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки у рамках програми Transition Promotion Program, завдяки якій у закладі створений освітній хаб для проєктної діяльності «Boost Центр».
Заклад став учасником міжнародного молодіжного руху School Recycling World, за підтримки Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, Міністерства освіти і науки України, Українського державного центру позашкільної освіти, Національного еколого-натуралістичного центру відбувся Всеукраїнський проєкт екологічного спрямування Національний рейтинг «Екошкола року».

Сьогодні заклад не зупиняється на досягнутому. Педколектив знаходиться в постійному творчому пошуку, аби підготувати для соціуму успішного випускника.